Tunsberg Medisinske Skole
Øreakupunktur
tunmed.no/pages/studie.asp?id=370
| Oppstart: | Neste mulighet vil være i 2027 |
|---|---|
| Varighet: | 5 måneder |
| Sted: | Nettkurs med zoom og to samlinger |
| Kursavgift: | Kr 12900(Få plasser) |
Ved akseptert studieplass betales en påmeldingsavgift på kr 850. Studieavgift faktureres ca. 2 uker før oppstart. Se fanen studieavgift for informasjon om muligheter for delbetaling.
Øreakupunktur er en praktisk analyse- og behandlingsmetode med et stort medisinsk anvendelsesområde. Øreakupunktur kalles også auriculoterapi.
Metoden praktiseres i dag over hele verden. Verdens Helseorganisasjon (WHO) har gjennom flere fagkongresser kommet frem til en felles internasjonal nomenklatur (terminologi/fagspråk) innen faget.
Den nevrofysiologiske forklaring av øreakupunktur er at øret har en meget komplisert nerveforsyning, der flere hjernenerver samt nerverøtter fra nakkehvirvlene hvor det er mange fibre fra det autonome nervesystem, er involvert.
Det går kraftige nerveforbindelser til de sensoriske og retikulære kjernene i nervestammen, og derfra videre til thalamus og hypotalamus i mellomhjernen.
Øreakupunkturens teoretiske grunnlag knyttes opp mot det vi i dag benevner som det bioholografiske prinsipp. Dette prinsippet legger til grunn at det eksisterer mindre enheter som speiler en større helhet. Innenfor alternativ behandling er øreakupunktur eksempel på dette prinsippet. Holografi er et kjent fenomen innen fysikken.
Øreakupunktur, liksom soneterapi, fremmer først og fremst pasientens selvhelbredende prosesser.
Terapiformen egener seg meget bra i kombinasjon med en annen terapiform som ernæringsterapi, soneterapi, urtemedisin m.fl.
Studiet egner seg for:
- Biopater
- Ernæringsterapeuter
- Urteterapeuter
- Fotsoneterapeuter
- Andre terapeuter
Hva lærer du?
Du får kunnskaper og ferdigheter som gjør deg i stand til å benytte øreakupunktur som en terapiform.
Du vil få vitnemål med tittel "Øreakupunktur TMS" når du har bestått alle arbeidskrav og deltatt på alle samlinger.
Opptakskrav
Du må oppfylle minst ett av to opptakskrav:
- bestått de to første årene av terapeututdanningene våre (Terapeutisk grunnutdanning)
- være terapeut + ha fullført grunnmedisin og naturmedisinsk grunnutdanning
Det er få tilgjengelige plasser. Du vil ta dette faget sammen med studenter fra fagskoleutdanning i biopati.
Gjennomføring
Du vil få tilgang til egen nettskole med utarbeidet penum i øreakupunktur. Det er én obligatorisk lærebok.
Du må være til stede på alt for å bestå kurset. Du må også gjennomføre følgende arbeidskrav:
- 3 obligatoriske oppgaver
- 2 quizoppgaver
- 3 praksisrapporter
- 1 eksamen
Datoer for obligatoriske samlinger:
- 24-26 /10
- 14-16/11
Studieavgift
I tillegg til studieavgift, kommer en påmeldingsavgift på kr 850 som faktureres ved akseptert studieplass.
Studieavgift faktureres ca. 2 uker før oppstart.
Dersom du ønsker delbetaling, må du gi beskjed om det så tidlig som mulig. Studieavgift må være ferdig betalt ved oppstart.
Eksamensavgift på kr 900 kommer i tillegg og betales ved påmelding til eksamen.